Expressen: De bär slöja för att visa solidaritet

کمپین حجاب ابتکار فمینیستی - تکریم "زن-ستیزی" بمنظور تقبیح "خارجی-ستیزی"!

لیلا قرایی - شبکه زنان

پس از ادعای زنی در استکهلم دایر بر این که مردی در خیابان به او حمله کرده و روسری را از سرش کشیده است به پپیشنهاد تشکل ابتکار فمینیستی در سوئد قرار شد که روز دوشنبه ۱۹ اوت گروهی از زنان به پشتیبانی از او روسری سرکنند! گروهی از سیاستمداران هم در کمپینی که به راه افتاد عکس‌های خود را با روسری در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و غیره به نمایش گذاشتند. در مورد این کمپین بحث‌های زیادی در گرفت.

خیلی وحشتناک است که کسی به خاطر شکل ظاهری‌اش مورد حمله قرار بگیرد. هر چند این خبر تازه‌ای نیست اما ما برای این که چنین بادهایی در اروپا نوزد و برای این که جلوی این‌گونه اتفاقات را بگیریم وسیاستی فعال را در رابطه با نژادپرستی در پیش بگیریم، چکار باید بکنیم؟

برای ما این پرسش پیش می‌آید که این کمپین چگونه به باب شدن روسری کمک می‌کند. زنان شرکت کننده در این کمپین برای چه این کار را می‌کنند و چه نتیجه‌ای می‌خواهند از آن بگیرند؟ آیا این زنان فکر می‌کنند که با روسری سرکردنشان می‌توانند مشکل نژادپرستی را حل کنند و اساساً با چه کسی و چه جنبشی می‌خواهند همبستگی خود را نشان بدهند؟ آن ها می‌خواهند به زنانی که سال‌ها در حال مبارزه با سمبل‌های پدرسالارانه بوده‌اند، چه بگویند؟

پرسش ما این است که چرا زمانی که زنان مصری به خاطر نداشتن حجاب در خیابان مورد آزار قرار می‌گیرند و یکی از آنان در اعتراض به این امر عکس‌های برهنه خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد، ابتکار فمینیستی در پشتیبانی از آنان فراخوان برای برهنگی نمی‌دهد؟ ما نه این را تأیید می‌کنیم و نه آن‌ را، زیرا هردو ابزاری در دست دیدگاه پدرسالارانه و فرودستی زنان است.

ما معتقدیم که مشکل نژادپرستی است، نه مبارزه برای بر سر داشتن نمادی که از درون یک فکر کهنه سرچشمه می‌گیرد که معتقد است زنان باید خود را بپوشانند برای این که مردان را از نظر جنسی تحریک نکنند.
اصل نوشته به زبان سوئدى است و عنوان ندارد. ترجمه فارسی از مسعود نصیری.
مسؤول سایت شبکه زنان عنوان نوشته و عکسهای این صفحه را انتخاب کرده است.