←Covid-19      English      Finnish (original)

در سوئد شواهد بسیار نگران‌کننده‌ای دربارۀ نحوۀ مداوای بیماران کرونایی هست:
«تجویز و تأمین کمک فعّال به مرگ»[*]

TellerReport - Ilta-Sanomat
۲۱ مه ۲۰۲۰

در یک مصاحبه با روزنامۀ سوئدی 'اخبار روز'[۱]، یک پروفسور پیرپزشکی در دانشگاه اومئو Umeå این را میگوید که معالجه نکردنِ سالمندان با 'قتل از سر ترحّم'[۲] قابل مقایسه است.

پاسخ سوئد به پاندمی جهانی ویروسِ کرونا بطور آشکار با بقیۀ اروپا و کشورهای همسایه فرق داشته. برخلاف نزدیکترین کشورهای شمال اروپا، سوئد محدودیتهایی برای تجمّعات در مقیاس بزرگ اِعمال نکرده و به اقتصاد اجازه داده‌ که نسبتاً به روال عادی عمل کند.

خطی که توسط سوئد در برخورد با پاندمی کرونا اتخاذ شده وسیعاً مورد انتقاد قرار گرفته. ایلتا-سانومَت Ilta-Sanomat دومین روزنامه پُرتیراژ در فنلاند، دیروز چهارشنبه حرفهای آنیکا لینده[۳] را دربارۀ وضعیّت سوئد نوشت که عیناً از مصاحبه‌ای با روزنامۀ 'اخبار روز' نقل شده بود. آنیکا لینده در فاصلۀ سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ سر-اپیدمیولوگ سوئد بود.

- «فکر میکنم دارد آشکار میشود که مدل سوئدی شاید از همه لحاظ عاقلانه‌ترین نبوده است.»

        ● بیشتر بخوانید: اپیدمیولوگ سابق دولت سوئد دربارۀ خط مشی کرونایی این کشور حرف میزند - چه کارهایی باید از همان ابتدای بحران انجام میشد. مقاله به زبان فنلاندی

طبق نظر او، از همان ابتدای این بحران، اقدامات محدود کنندۀ بیشتری نسبت به آنچه تا حال مشاهده کرده‌ایم لازم بوده‌ است. کسانی که وارد سوئد میشده‌اند میبایست تحت قرنطینۀ اکیدتری قرار میگرفته‌اند و جامعه میبایست برای حداقل یک ماه، برای جلوگیری از شیوعِ کنترل‌نشدۀ ویروس، تعطیل و بسته میشد.

حالا 'اخبار روز' گفته است که اینگوه گوستافسون Yngve Gustafson استاد پیرپزشکی geriatrics در دانشگاه اومئو هم به صف منتقدین مدل سوئد پیوسته است. به گفتۀ او وضع در خانه‌های مراقبت از سالمندان خراب است.

در سوئد، بیش از نصف همۀ موارد مرگ از کووید-۱۹ در بین آدمهای هفتادسال به بالا، و به این علت بوده که ویروس جدید کرونا مراکز مراقبت از سالمندان را آلوده کرده است. گوستافسون معتقد است که همۀ کارهای ضروری را انجام نداده‌اند، میگوید همۀ سالخوردگان مبتلا به کرونا را مداوا نکرده‌اند، بسیاری از آنها را مستقیماً به بخش مراقبتهای پالیاتیو سپرده‌اند.[۴]

به گفتۀ گوستافسون، در این نحوۀ کار خصائل به تمام معنا جنایتکارانه‌ای وجود دارد، چرا که ساکنان خانه‌های سالمندان، اگر فقط از آن مراقبت درمانی که به آن نیاز داشتند برخوردار میشدند، هنوز میتوانستند چندین سال دیگر زنده باشند.

- این واقعیّت که کسی در خانه‌های مراقبت از سالمندان زندگی میکند بخودی‌خود مبتلا بودن به یک مرض نیست و نمیتواند مبنای طبی باشد برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه باید زنده نگهش داشت یا گذاشت تا بمیرد. گوستافسون میگوید امتناع از یک معاینه و ارزیابی طبی و تشخیص بهترین راه علاج برای هر تک فرد بیمار، تبعیض‌‌آمیز و غیرقانونی است.

        ● همچنین نگاه کنید به: نتایج تست‌های آنتی‌بادی در سوئد اعلام شد. وعدۀ ایمنی گله‌ای تگنل نقش بر آب شد. مقاله به زبان فنلاندی

به گفتۀ گوستافسون، در خلال پاندمی کرونا، تناسب تعداد سالمندانی که از معالجۀ عوارض تنفسی برخوردار شده‌اند از حد معمول کمتر بود. علیرغم اینکه سالمندان اند که در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند، و اخیراً هم خودشان دارند از اضافه‌ظرفیت سیستم درمانی [وجود تختهای خالی] صحبت میکنند.

پروفسور گوستافسون که سالهای سال بطور حرفه‌ای در عرصۀ پیرپزشکی کار کرده، تأکید میکند که حتی ساده‌ترین کمکهای مراقبتی همچون تزریق سرُمهای غذایی و تقویتی، دادن اکسیژن و مداوای عفونت‌های دستگاه تنفسی با آنتی‌بیوتیک، میتواند موجب بهبود وضعیّت در خانه‌های مراقبت از سالمندان بشود. در بسیاری از این مراکز اما، ظرفیّت انجام این کارها در وقت شب اصلاً وجود ندارد.

- گوستافسون معترضانه به DN میگوید این واقعیّت که بجای این اقدامات درمانی، بطور روتین به سالمندانی که بزحمت نفس میکشند میدازولام Midazolam و مورفین خورانده میشود، کمِ کم گفته باشم، تجویز کمک فعّال به مرگ است.

روزنامۀ 'اخبار روز' نوشته است، یک پزشک و محقّق در بیمارستان کارولینسکا به ما میگوید که «معجون‌های [مسکّن] پالیاتیو» که گوستافسون از آنها حرف میزند و حاوی مواد دردکُش و آرامبخش هستند، بطور گسترده در مورد بیماران کووید به کار رفته است، هم در بیمارستانها و هم در خانه‌های مراقبت از سالمندان.

- این یک موضوع حساس است. راجع به آن با همکارانمان هم حرف نمیزنیم، اما حالا دارم متوجه میشوم که اینها دارند بطور روزافزونی تحت پوشش مراقبت پالیاتیو 'کشتن بی‌درد و آسان' euthanasia را به اجرا میگذارند.


بیمارستان کارولینسکا در این هفته هدف موجی از انتقاد بوده،
از جمله به خاطر ادعاهای مربوط به نحوه اختصاص تخت‌های ICU

علاوه بر هالوپریودول Haloperidol، داروهایی که گوستافسون از آنها نام برده، میدازولام Midazolam و مورفین Morphine، از جمله داروهایی هستند که از سوی مقامات ادارۀ بهداشت سوئد برای تجویز به بیمارانی که در پایان زندگی‌شان هستند توصیه شده‌اند.

- به بسیاری از بیماران کووید-۱۹ همین داروها را داده‌اند. این داروها معمولاً برای بیمارانی تجویز میشود که سرطان لاعلاج و عمر باقیماندۀ کوتاهی دارند. وقتی این داروها به خورد بیمارانی داده میشود که مشکل میتوانند نفس بکشند، مرگشان بطور اجتناب‌ناپذیر تسریع میشود. بستگان بیماران هیچ از این مطلع نیستند، چون ملاقات با بیماران بستری در مراکز درمانی کرونا ممنوع شده است. دربارۀ ابعاد اخلاقی بحثی نیست، اما من فکر میکنم این کارها غیرقانونی است، و معتقدم بعضی از بیماران، اگر به آنها بجای این داروها اکسیژن داده شده بود، زنده میماندند - این را یک دکتر بیمارستان کارولینسکا میگوید که میخواهد ناشناس ماندنش محفوظ بماند.

بعضی از مدیای سوئد، از جمله SVT، در اوایل این هفته گزارش دادند که بسیاری از بیماران کووید در منطقۀ استکهلم را به بخش ICU نبرده‌اند، حتی در مواردی که به آن احتیاج داشته‌اند، و جاهای خالی هم در بخش ICU بیمارستانها وجود داشته است. مثلاً گزارش داده شده که بیماران کلیوی را در ICU پذیرفته‌اند ولی نه بیماران کوویدی را. یکی از نمونه‌های چنین اولویّت‌دادن‌ها در بیمارستان کارولینسکا بوده، اما طبق گفتۀ SVT موارد مشابه در جاهای دیگر هم دیده شده.

SVT به نقل از یک خبررسان میگوید که ما مکرراً مطلع شده‌ایم که بیمارانی که طبق ارزیابی نیازمند به دستگاههای کمک‌تنفسی به مدت طولانی بوده‌اند از دسترسی به درمان محروم شده‌اند با این عذر و بهانه که بیمار جوانی که وضعش بهتر پیشبینی میشود به جایی در واحدهای مراقبتهای ویژه ICU که دارند ته میکشند، احتیاج دارد.

ادارۀ بازرسی بهداشت و بهداری سوئد IVO که مسئولیّت مشابه آژانس فنلاندی والویرا Valvira را در سوئد به عهده دارد، از این ادعاها که بیماران کرونایی بطور مفرط از دسترسی به مراقبت‌های ویژه کنار گذاشته میشوند مطلع و آگاه است. تحقیقاتی در این مورد شروع شده است، از جمله در بیمارستان کارولینسکا.

کارولینسکا به SVT گفته است گرچه «خدمات بیمارستان کارولینسکا بر مبنای طبی، و مستقل از تعلّقات گروهی بیماران است» با این حال از این تحقیقات استقبال میکند.


مردم در دورۀ کرونا در بیمارستان 'خانۀ سوفیا' Sophiahemmet در استکهلم تست میشده‌اند.


توضیحات - همه توضیحات زیر از مترجم فارسی است.

[*] تذکر مهم دربارۀ این ترجمه.
متن ترجمه‌شده‌ای که ملاحظه میکنید از روی یک مقاله به زبان انگلیسی که در سایت TellerReport منتشر شده است، تهیه شده. اما آن متن انگلیسی خودش ترجمۀ 'ماشینی-گوگلی' بدون تصحیح مقاله‌ای است که در اصل به زبان فنلاندی در روزنامۀ ایلتا-سانومت منتشر شده. در زیر ترجمه انگلیسی مأخذ فنلاندی نوشته ذکر شده است. ترجمۀ انگلیسی چند ایراد مشهود دارد:

 • برای آنیکا لینده که یک زن است، ضمیر سوم شخص مذکر به کار رفته.
 • لینکهای وسط مقاله، که در متن فنلاندی که خواننده را به منابع دیگر میرسانند، در متن انگلیسی از کار افتاده‌اند.
 • و از همه مهمتر، ترجمه غلط چند لغت کلیدی است که یکی از آنها در تیتر اصلی مقاله هم هست: korona­potilaiden. این یعنی «بیماران کرونایی». اما گوگل آن را coronary patients ترجمه کرده یعنی «بیماران مبتلا به تصلّب یا گرفتگی شرائین قلب»! در مجموع در هفت مورد Google-Translate لغتهای مرکّبی که با korona شروع شده‌اند را بغلط coronary ترجمه کرده است. اگر ترجمۀ معکوس یعنی انگلیسی به فنلاندی coronary patients را از همان گوگل بپرسید جواب میدهد: sepelvaltimoiden potilaat.
  همه کسانی که به متن انگلیسی رجوع میکنند باید از این ایراد مطلع باشند.
متن فارسی با استفاده از نوشتۀ فنلاندی و البته باز هم به کمک گوگل-دیلماج تصحیح شد. لینکها به منابع دیگر به متن فارسی هم اضافه شد. بعضی از منابع فنلاندی هستند ولی شما هم میتوانید انگلیسی‌شان را با استفاده از گوگل فنلاندی-انگلیسی بخوانید. توجه کنید که گوگل وقتی خودش از درستی ترجمه‌اش مطمئن نیست، آلترناتیوهای دیگری را هم ارائه میکند. برای دیدن آنها باید روی متن ترجمه شده کلیک کنید. بعلاوه اگر اجزاء یک لغت مرکّب را با یک خط تیره از هم جُدا کنید گوگل معنیش را راحتتر میفهمد، مثلاً korona-potilaiden به جای koronapotilaiden.

[۱] 'اخبار روز' Dagens Nyheter یا DN پُرتیراژترین روزنامۀ سوئد است که از سال ۱۸۶۴ منتشر میشود. این نشریه از اواخر قرن نوزدهم ارگان حزب لیبرال شد ولی از سال ۱۹۷۲ وابستگی فُرمالش را با حزب لیبرال قطع کرد. این یکی از نشریات گروه بونیر است که صاحب ۱۷۵ بنگاه مطبوعاتی در ۱۵ کشور مختلف دنیاست.-مترجم

[۲] قتل از سر ترحّم Euthanasia - «کشتن عمدی کسی که به یک بیماری لاعلاج یا دردناک مبتلا است بعنوان عملی از سر ترحّم» به تعریف لغتنامۀ طبی.-مترجم

[۳] آنیکا لینده Annika Linde سر-اپیدمیولوگ قبلی دولت بود و تا سال ۲۰۱۴ همان مسئولیتی را به عهده داشت که از آن پس تا حال به عهده آندرس تگنل است. او در اوایل ماه مارس امسال خیلی سرراست، استراتژی سوئد در قبال اپیدمی کرونا را توصیف کرده - البته مثل بقیّه مسئولین با مسکوت گذاشتن کامل هزینۀ جانی‌ و تلفاتی که این استراتژی در پی خواهد داشت. با خواندن همان چند جمله هر آدم عاقلی میفهمد که چرا دولت از پیش پروتکل‌های لازم، وسائل و تجهیزات حفاظت، وسائل و مواد ضدعفونی، تجهیزات تست در مقیاس وسیع و هیچیک از ملزومات دیگر را تدارک ندیده و آماده نکرده است و چرا هنوز هم از تست و ردیابی ویروس امتناع میکنند و اکراه دارند. برنامه اعلام شده‌شان این است که تا آخر پاییز دستکم ۶۰٪ گله‌شان آلوده شده باشد! نگاه کنید به این نوشته کوتاه: «استراتژی دولت سوئد در "مبارزه" با ویروس کرونا منتشر کردن آن است نه متوقف کردنش!»

[۴] گزارشهای متعددی مؤید این ادعا هستند. در زیر دو مورد را ملاحظه میکنید:

 • طبق دستورالعمل رسمی، از بُردن موسى به بیمارستان امتناع کردند. تنهایی در اتاقش در خانۀ پیران مُرد. TV4 سوئد
 • پیرهای کوویدی سوئد در خانه بمیرند، بیمارستان لازم نیست! بیش از دو سوم کشته‌شدگان میتوانستند الآن زنده باشند. یورونیوز ۱۲ مه
 • پیرمرد ۸۱ ساله مبتلا به کرونا را به بخش پالیاتیو سپردند تا با مرفین و مسکّن راحتتر بمیرد. وقتی خانواده‌اش جلوی این کار را گرفت، شفا پیدا کرد! DN 2020-05-20

 • لینکهای دیگر به نوشته‌ها و مصاحبه‌های دکتر گوستافسون و کرونا در سوئد
      https://www.aftonbladet.se/debatt/a/pLePJX/corona-sprids-fritt-i-den-svenska-skolan
      https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/4q9V1g/kritiken-mot-aldrevarden-de-aldre-medicineras-till-dods
      https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/pLe13E/rad-till-anhoriga-ring-dubbelt-sa-ofta
      https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/pLel0E/seniorprofessor-manga-kommer-att-do-i-onodan
      https://www.dn.se/ledare/en-gnutta-syrgas-ar-inte-for-mycket-begart/
      https://www.dn.se/nyheter/sverige/covidsjuka-jan-81-fick-palliativ-vard-blev-frisk-nar-familjen-satte-stopp/
      https://www.gp.se/debatt/den-svenska-strategin-att-l%C3%A5ta-coronaviruset-spridas-%C3%A4r-cynisk-1.25515058
      https://www.svd.se/norska-kritiken-giesecke-borde-vara-mer-odmjuk
      https://www.svt.se/nyheter/inrikes/chatta-om-coronaviruset-och-riskgrupper
      https://www.svt.se/nyheter/inrikes/larm-om-att-patienter-prioriteras-bort-ivo-gor-tillsyn-pa-karolinska
      https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/agarna-kande-till-kritiken-plockade-ut-tio-miljoner
      https://www.svt.se/nyheter/professorns-ilska-mot-coronavarden-av-aldre-ar-diskriminering
      https://www.svt.se/opinion/vi-behover-en-rattighetslagstiftning-for-aldre
      https://www.tv4play.se/program/efter-fem/12706495
      https://www.tv4play.se/program/nyheterna/12700057
      https://www.tv4play.se/program/postkodmiljon%C3%A4ren/12580520?first=12520066


  الف سامع ۲۹ مه ۲۰۲۰